Práce v Austrálii

Pokud jste zrovna přijeli do Austrálie na studenstke vízum a patříte mezi obyčejné smrtelníky, začnete se zřejmě brzo shánět po práci. Pokud patříte do té skupiny lidí, která pracovat nemusí, doporučujeme vám pracovat, alespoň pár hodin týdne. Tady je pár výhod, proč pracovat:

 • Zaplatíte svoje účty
 • V práci se nejlépe zdokonalíte v angličtině
 • Získáte nové kamarády, kteří jsou na stejně lodi
 • Vyděláte peníze na vaše zájmy (cestování, parby, atd)
 • Stanete se nezávislými

Jednou z nejdůležitějších věci je, že v Austrálii skutečně poznáte co ve vás je. Život CS studenta u protinožců je opravdu časově náročný. Ráno chodíte do školy a odpoledne nebo večer do práce. Začnete si organizovat svůj čas a peníze.

Na druhou stranu je potřeba říct, že u většiny lidí, kteří se rozkoukavaji po práci v Austrálii, se dostaví menší rozčarování. Sehnat práci vám zabere někdy více, někdy méně času a úsilí. Práce většinou nebývá taková o jaké jste vždycky snili. Většina studentů začíná jako číšník, kitchenhand, cleaner, roznašeč letáku, pomocník na stavbě, pizza maker, čar washer atd.

Plat se pohybuje okolo 12-18 AUD/hod (200 - 300 kc). Pokud pracujete jako číšník, dostáváte (tips) a většinou i večeři.

Lepší práci z oboru samozřejmě získáte, ale bude vás to stát spoustu času a energie. Vše závisí na vaší úrovni angličtiny a zkušenostech.

Po vašem příjezdu do Austrálie na studentské vízum máte v pase podmínku - NO WORK. Jestliže chcete začít pracovat, tak musíte zažádat o pracovní povolení. Můžete tak učinit online a nebo na papíře. Za obě žádosti zaplatíte poplatek 60 AUD pomoci kreditní nebo debitni karty (VISA atd.) Potom zajděte na úřad DIAC, kde vám do pasu nalepí nové vízum s pracovním povolením. Zde je jeho adresa v Sydney:

Department of Immigration and Citizenship (DIAC)
Sydney CBD office,
26 Lee Street,
Ground Floor,
Sydney,
NSW 2000

Ještě si potřebujete vyřídit TAX FILE NUMBER(TFN), což je osobní číslo pro odvod daní. Opět máte možnost si o TFN zažádat online nebo přímo na Australian Taxation Office (ATO) na Markét Street. TFN vám přijde poštou na udanou adresu nejpozději do 28 dní. Za vyřízení se neplatí žádný poplatek. V tomhle okamžiku už můžete jít a hledat práci.

Jak hledat práci? Realita je taková, že jako první job vezměte většinou cokoliv. Bývá to číšník nebo cleaner. Práci můžete hledat přes internet, noviny nebo obcházet všechny restaurace a ptát se. Také se můžete zaregistrovat u různých personálních agentur, které vás posílají na různé jednorázové akce. Počítejte s tím, že je jen otázka času, kdy vás práce tohoto typu omrzí a budete se rozhlížet po něčem lepším. Po pár měsících v Austrálii se rychle zabydlíte a máte šanci si najít lepší práci. Nejčastěji vám dokáží poradit vaší kamarádi, co už v Austrálii žijí třeba i několik let.

Studentské vízum vás opravňuje k práci 20 hodin týdne. Zřejmě si pokládáte otázku, jestli to není trochu málo. Realita je taková, že naprostá většina studentů povoleny limit bezproblemu překračuje. (Pokud jste přistiženi imigrační kontrolou, jsou vám zrušena víza a jedete domů!) O školních prázdninách můžete legálně pracovat bez omezení. Prázdniny jsou, ale využívány spíš k cestování.

Tady je pár příkladu nejčastějších práci a potřebná úroveň angličtiny.

 • Distribuce letáku bez Aj,velmi špatně placeno, nedoporučujeme
 • Kitchenhand základy Aj/okolo 16 AUD/hod, umývání nádobí, krájení zeleniny
 • Food runner základy Aj/okolo 15 AUD/hod, roznášení jídla a pití v restauraci
 • Číšník pokročila Aj/okolo 17 AUD/hod, komunikace se zákazníkem, objednávky
 • Recepční dobrá Aj/okolo 20 AUD/hod, rezervace pokojů, každodenní komunikace
 • Pokojská základy Aj/okolo 16 AUD/hod, uklízení pokojů
 • Skladník v obchodě pokročila Aj/ okolo 15 AUD/hod, doplňování zboží do regálů
 • Práce na stavbě základy Aj/okolo 18 AUD, pomocník, většinou přemísťování materiálu
 • IT práce dobrá Aj, velmi dobře placeno, když prokážete co umíte

Pro práci v restauraci potřebujete certifikát RSA (Responsible Service of Alcohol), který vás opravňuje k podávání alkoholu a dělání objednávek. Certifikát stojí 65 AUD. Občas je potřeba i RSG (Responsible Conduct of Gambling) a to v případě, že budete pracovat jako obsluha výherních automatů.

Dobrou práci ve svém oboru získáte, ale chce to čas. Práci můžete hledat, buď přes internet, noviny anebo jednoduše obcházejte místa s vaším CV a ptejte se.

Internetové odkazy pro práci:

www.seek.com.au
www.gumtree.com.au
www.mycareer.com.au
www.employment.com.au


Hodně štěstí při hledání práce.

Team DownUnder